Web sitemizde gezinme esnasında sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için tarayıcı çerezlerini kullanıyoruz.

Kabul Et

Hizmet Sözleşmemiz

Şirketimizden yapacağınız alışverişlerde geçerli olan bazı sözleşmeler ve şartlara ait gerekli dokümanlara aşağıdan ulaşabilirsiniz.


 • 1. Taraflar

  1. Bu sözleşme hizmetler bölümünde belirtilen hizmetleri sağlayan Sunucu Datacenter İnternet Hizmetleri San. Tic. Ltd. Şti. ( SUNUCU.COM.TR olarak anılacaktır ) ile yeni müşteri kaydı bölümünde belirtilen detayları ile belirtilen kişi/kurum ( Müşteri olarak anılacaktır ), http://www.sunucu.com.tr adresinde faaliyet gösteren internet sitesinin ( Site olarak anılacaktır ) kullanımı ve bu site üzerinden satın alınacak hizmetleri aşağıda belirtilen madde ve koşullar ile imza altına alınmış sayılacaktır.

  2. Taraflar iş bu sözleşmede yazılı bilgilerin doğruluğunu beyan, kabul ve taahhüt ederler.

 • 2. Konusu

  1. İş bu sözleşme müşteri tarafından site üzerindeki işlemlerinde, siparişlerinde, gönderdiği mesajlarında kayıt işleminde vermiş olduğu bilgiler doğrultusunda yapmaya ve yapmamaya izni olan bölümleri, siparişlerinde tercihleri uyarınca alacağı hizmetler karşılığında SUNUCU.COM.TR’ye ödeyeceği ücretleri düzenleyecektir. Bu hizmet ve işlem açıklamaları aşağıdaki gibidir.

  2. Üyelik bilgileri müşteri tarafından üye olunma sırasında girilen bilgilerdir. Bu bilgiler yapılan işlemlerde baz alınacağından müşteri ve üyenin bu bilgileri hatasız eksiksiz ve doğru girdiği varsayılmaktadır.

 • 3. Sorumluluklar

  1. SUNUCU.COM.TR, müşterinin talebi üzerine sipariş olarak ilettiği hizmetleri sağlayacaktır. Siparişin kabulü mesajı ile SUNUCU.COM.TR ilgili ücreti tahsil ettiğini kabul edip söz konusu siparişte belirtilen hizmeti vereceğini taahhüt edecektir.

  2. Ödeme şekli, kdv farkları sipariş sırasında çıkartılacak toplam miktar ile belirtilerek müşterinin aylık veya yıllık ödeme tercihlerine göre ödemesi gereken ücretler SUNUCU.COM.TR tarafından bildirilecektir.

  3. Sipariş kabulü ve işlemlerin onaylanmasından sonra SUNUCU.COM.TR, müşteri siparişi detayında bulunan hizmete ilişkin sunucu bilgisi, kontrol panel, ftp, sql ve e-mail kullanıcı adları ve şifrelerini müşteriye iletecek ve hizmet başlamış olacaktır. İlgili hesapların ve şifrelerin sorumluğu müşterinin sorumluluğunda olup, bu şifrelerin başkasının eline geçmesi, yetkisiz kişilerce kullanımı v.b. durumlarda doğabilecek zarar ve ziyandan müşteri sorumlu olacaktır.

  4. Müşteri aldığı hizmet dahilinde SUNUCU.COM.TR tarafından aldığı beyan ve uyarılara uyacağını taahhüt eder. Müşteri, hosting hesabından faydalanırken SUNUCU.COM.TR tarafından yayınlanan her türlü ihtar yada bildirime uymayı beyan, kabul ve taahhüt eder. Müşteri, almış olduğu bulundurma hizmetinde kendisine ücretsiz ve sınırsız olarak verilen hizmetleri yine ücretli ya da ücretsiz ve/veya sınırlı ya da sınırsız olarak üçüncü kişilere dağıtamaz, satamaz.

  5. Müşteri hizmet dahilinde sahip olduğu yazılım ve programları kullanarak erişim hakkı bulunmayan dosya veya programlara erişmemeyi, bu tarz bir sorundan dolayı herhangi bir problem yaratmamayı, oluşabilecek sorun ve problemlerde zararı karşılamayı taahhüt eder.

  6. Müşteri sunucu, hosting, alan adı veya aldığı hizmetlerin kullanılması sırasında yürürlükte olan veya sözleşme süresince yürürlülüğe girecek olan vergi, harç ve benzer yükümlülüklerin kendisine ait olduğunu ve karşılayacağını kabul ve taahhüt eder.

  7. Müşteri hizmeti dahilinde barındırdığı tüm dosya, döküman ve programlardan, web sitesi ve e-mail hizmetleri ile kullanacağı ve faydalanacağı tüm işlemlerden kendisi sorumlu olduğunu, söz konusu veri, bilgi ve beyanların yasalara aykırılığından doğabilecek tüm hukuki ve cezai sorumluluğu kendisi karşılamayı kabul ve taahhüt eder. İş bu konuda doğabilecek sorunlardan SUNUCU.COM.TR’ye herhangi bir kusur iletilemez. SUNUCU.COM.TR sayfaları gönderilmeden önce gözden geçirmez, doğrulamaz, ciro etmez veya kullanıcı tarafından yapılmış sayfalar için herhangi bir şekilde bir sorumluluk almaz. SUNUCU.COM.TR kullanıcı hesaplarını bu ana hatları ihlal ettiği için veya başka bir sebeple veya SUNUCU.COM.TR’nin kendi veya kullanıcılarından herhangi birinin işine zararlı olduğuna inandığı için fesih edebilir. SUNUCU.COM.TR hukuka aykırılık eden filleri ve eylemleri öğrendiğinden itibaren müşteriye haber vermeden silmek hakkına sahiptir.

  8. SUNUCU.COM.TR, sağladığı hizmet içerisinde bulunan müşteri verilerinin hatalı kullanımlarından, veri içeriklerinden, e-mail ile kullanılan tüm verilerden doğabilecek hiç bir maddi veya manevi zararlardan sorumlu tutulamaz. Bu verilerin yedekleme ve saklama yükümlükleri müşteriye aittir. Buna rağmen SUNUCU.COM.TR hizmetlerinde meydana gelebilecek kesinti veya veri kaybından dolayı oluşabilecek hatalardan, zarardan ve ziyandan SUNUCU.COM.TR sorumlu değildir. Verilerin yedeklenmesi sözleşme metninde aksi belirtilmediği sürece müşterinin sorumluluğundadır.

  9. SUNUCU.COM.TR, müşteri tarafından sipariş verilmiş ve ödemesi sorunsuz olarak gerçekleştirilmiş domain name tescil işlemlerini yürütecektir. Tescil edilen ve sipariş ile kabul edilen tescil talebi ile ücreti ödenen domain name’in sahibi müşteridir. SUNUCU.COM.TR bu konuda müşterinin talepleri doğrultusunda domain name üzerinde işlem yapabilecektir. Müşteri tarafından domain name üzerinde bir düzenleme, değişiklik ve transfer taleplerini en kısa sürede yapacaktır.

  10. SUNUCU.COM.TR, müşteriye kullandırdığı kontrol paneli, sunucu yazılımları gibi başka firmalardan alınan yazılım ve hizmetlerin kullanımı esnasında oluşacak veri kayıpları ve zararlardan sorumlu olmaz. Müşteri bu yazılımları sorumluluğu kendinde olmak üzere kullanır.

  11. Müşteri kendi verilerini periyodik olarak yedeklemekle yükümlüdür. Yedekleme hizmeti alınmamış hiç bir sunucu için, ücretsiz olarak veri kurtarma, ve yedek işlemi SUNUCU.COM.TR tarafından gerçekleştirilmemektedir. Yedekleme hizmetinde ise, müşteriye aldığı hizmet ile birlikte teslim edilmiş bir FTP yedek alanı tahsis edilmektedir.

  12. Teknik Destek: SUNUCU.COM.TR sağladığı kiralık sunucu/paylaşımlı sunucu ve sunucu barındırma hizmetlerinde standart olarak yalnızca aşağıdaki konularda ücretsiz olarak destek vermektedir. Sunucu erişim ve internet bağlantı problemleri, Çalışmayan servislerin yeniden çalışır hale getirilmesi (web server, mail server, sql server, ftp server) Bu servislerin sadece çalışır durumda olup olmadığı kontrol edilmektedir. Örneğin: mail server çalıştığı halde mail gönderip alınamıyorsa bu durum müşteri sorumluluğundadır. Çalışmayan veya başka bir sunucu ile çakışmış IP adresi problemleri, İşletim sistemi ve kontrol paneli lisans problemleri, Reverse DNS kayıt işlemi (PTR Kaydı), Restart talepleri, İşletim sistemi yeniden kurulum talepleri. (Müşterinin 1 ay içerisinde 2 kez ücretsiz yeniden kurulum talep etme hakkı bulunmaktadır.) Daha fazla kurulum talebi halinde, her işlem için 30 TL. yeniden kurulum bedeli alınmaktadır.

  13. Microsoft işletim sistemi kullanan müşteri, işletim sistemi ve sunucu(ları) üzerinde çalıştırdığı diğer tüm Microsoft ürünlerinin lisans sorumluluklarını kabul eder.

 • 4. Süre

  1. İş bu sözleşme sipariş ve ödeme işlemlerinin internet ortamından SUNUCU.COM.TR’ye iletilmesi ile birlikte tarafların belirtilen hak ve yükümlülükleri başlar.

  2. Sözleşme süresi müşterinin ilgili hizmet için sipariş sırasında seçmiş olduğu ödeme periyodu kadardır.

  3. Taraflar sözleşmenin sona ermesinden 10 iş günü öncesine kadar sözleşmenin süre sonunda sona ereceğini ihtar etmemişler ise sözleşme aynı şart ve hükümler ile önceki sözleşme süresi kadar uzar. ( SUNUCU.COM.TR Ücret konusunda meydana gelen değişiklikleri yeni sözleşme dönemine yansıtma hakkını saklı tutar.)

  4. Hizmet süresi sona ermiş ve yeni dönem ödemesi yapılmamış hizmetler, müşterinin ödeme gecikmesi ile ilgili bilgi vermemesi ve müşteriye telefon ve eposta ile ulaşılamaması halinde, süre bitiminden 2 gün sonra otomatik olarak durdurulmaktadır. Bu süreyi takip eden 3 iş günü içerisinde ise müşteri tarafından halen ödeme yapılmadığı ve hizmetin devam edilmesine dair bir tespitte bulunulmaması halinde, sağlanılan hizmet iptal edilip ve içerisindeki tüm veriler silinerek, yeni müşteriler için tekrar satışa çıkarılacaktır.

 • 5. Ücret

  1. İş bu sözleşmede belirtilen hizmetler karşılığı olarak ödenecek ücret sipariş işlemi sırasında belirtilen miktar kadardır. Belirtilen ücretlere kdv sonradan dahil edilerek hesaplanır ve müşteriye gösterilerek tahsilat gerçekleşir.

  2. SUNUCU.COM.TR önceden haber vermeksizin fiyatlar ve tarifeler üzerinde ileriye dönük olarak değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Müşteri iş bu değişiklikler konusunda şimdiden oluşabilecek değişiklikleri kabul, beyan ve taahhüt eder.

  3. Türk Lirası ile satılmayan hizmetler için, ücret fatura tarihindeki merkez bankası efektif satış kuru üzerinden Türk Lirasına çevrilerek ödenir.

  4. Müşteri hizmet ücretini sipariş tarihinden itibaren 5. iş günü sonuna kadar havale yoluyla, sipariş işlemi sırasında kredi kartı ile, veya SUNUCU.COM.TR’ye elden ödemekle yükümlüdür.

  5. Ödemenin gecikmesi durumunda SUNUCU.COM.TR kur veya vade farkı faturası kesme hakkını saklı tutar.

  6. SUNUCU.COM.TR, müşteri ödeme işlemini tamamlayıncaya kadar ilgili hizmeti kapatma, açma hakkını saklı tutar.

  7. Sipariş esnasında belirtildiği gibi domain/alan adı , SSL sertifikaları ve sunucu hizmetlerinde ( co-location , dedicated , vps sanal sunucular ) işlemlerinde geri ödeme yapılmaz.

  8. SUNUCU.COM.TR’nin uyguladığı kampanyalar, aksi bir durum web sitesi veya forumlar üzerinde belirtilmedikçe mevcut müşterileri kapsamamaktadır. Ayrıca mevcut sunucu müşterilerinin, kampanyadan faydalanmak istemeleri halinde mevcut sunucuların iptali ve kampanya sunucusuna geçiş işlemi de mümkün değildir. Bu tarz bir durumda yeni sipariş onaylanmaz, eğer ödeme yapıldı ise mevcut hizmet için sayılır ya da iade edilebilir.

 • 6. Hizmetin geçici olarak veya tamamen durdurulması

  1. Ödeme konusunda problem yaşanması, kredi kartı ile ödeme talimatı olan müşterilerde provizyon sorunları veya hüküm ve yükümlülükler ile ilgili maddelerden dolayı SUNUCU.COM.TR, müşteriye verilen hizmetlerin tümünü, e-mail, web, ftp hesaplarının tamamını durdurma hakkını saklı tutar.

  2. Ödemenin yapılmaması durumunun devam ettiği sürede müşteri adına e-mail, web, ftp erişimleri yapılamaz ve e-mail hesapları bloklanarak gelen e-mailler geri çevrilir.

  3. Sunucu üzerinde müşteriye ait içerik ve dosyaların güvenliği müşterilerimize aittir. Dosyalara gereksiz yetki verilmesi ( chmod 777 ) gibi durumlardan kaynaklanabilecek yada yazılımınız ile ilgili kaynaklanabilecek herhangi bir konuda hiçbir şekilde şirketimiz sorumlu değildir. SUNUCU.COM.TR Müşterinin sitesindeki programlama, tasarım v.b. hataları düzeltmekle yükümlü değildir.

  4. Müşteri kullandığı hizmetleri hack, crack, reverse engineering, mp3, mp4, video, v.b. içerik sunmak ve dağıtmak, telif haklarını ihlal edici içerik bulundurmak veya bu maddede bahsedilen tipte içerik sağlayan sitelere yönlendirmek, bilgilendirmek için kullanamaz.

  5. Müşteri kendisine sağlanan e-mail hesaplarını toplu mail, spam, kimliksiz mail gönderimi için kullanamaz.

  6. Paylaşımlı hizmetleri kullanan Müşteri, sistem kaynaklarını aşırı kullanan dosyalar, yazılımlar bulunduramaz, çalıştıramaz. Sunucu üzerinde site başına en fazla CPU ve RAM kullanım oranı %10 ‘dur . %10 ‘u geçen kullanıcı hesapları , ilk uyarının ardından askıya alınır.

  7. Müşteri, SUNUCU.COM.TR sunucularına erotik, pornografik, şiddeti veya uyuşturucuyu özendirici veya Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı içerik yükleyemez.

  8. SUNUCU.COM.TR herhangi bir müşteriye ait site ile ilgili T.C. Mahkemeleri veya Cumhuriyet Savcıları tarafından verilecek kapatma kararını Müşteriye sormadan uygular. Bu tip bir kapatmadan doğacak zararlardan da sorumlu olmaz.

  9. Müşteri, SUNUCU.COM.TR sunucularında yetkisi olmayan bölümlere erişmeye çalışamaz.

  10. Kısa süre içerisinde 2 defa SUNUCU.COM.TR ağını(network) ve diğer müşterilerini etkileyecek şekilde ddos atak v.b. saldırı alan sunucular derhal kapatılır, aynı şekilde kullanım adına yeniden açılabilmesi mümkün değildir. İlk saldırı neticesinde müşteri bilgilendirilir ve müşteri saldırıya uğrayan site/program/oyun v.b. içeriğin erişimini kesmekle yükümlüdür.

 • 7. Fesih

  1. Müşteri iş bu sözleşmenin herhangi bir maddesine aykırı davranarak sorumluluklarını ve taahhütlerini yerine getirmediği takdirde ya da üye kaydı esnasında beyan ettiği veya daha sonradan güncellediği bilgilerin doğru olmadığının tespiti halinde, yukarıda belirtilen sözleşmeyi askıya alma halinin 7 günden fazla devam etmesi halinde, SUNUCU.COM.TR hiç bir ihtar ve ihbara gerek kalmaksızın sözleşmeyi tek taraflı olarak fesih etme hakkına sahiptir.

  2. Bu şekilde gerçekleşecek fesih sonrasında müşteri; hizmetin kalan süresine bakılmaksızın ödemiş olduğu son sözleşme ücretini geri isteyemeyeceğini, fesih tarihinde yürürlükte olan emsal sözleşme bedelinin 5 katı ticari cezai tazminat ödemeyi beyan, kabul ve taahhüt eder.

  3. Müşteri hiç bir gerekçe göstermeksizin sözleşme normal süre ile sona ermeden 10 gün önce yazılı olarak ihtar etmek şartı ile iş bu sözleşmeyi süresi sonunda fesih etme hakkına sahiptir.

  4. Sözleşmenin sona erme süresinden önce müşteri tarafından fesih edilmesi halinde sözleşme sonuna kadar ödenecek olan ücretlerin 1/2 sini defaten ve peşin olarak ödemeyi beyan, kabul ve taahhüt eder.

 • 8. İletişim ve bilgi adresleri

  1. Müşteri, SUNUCU.COM.TR sistemi üzerindeki adres, telefon, e-mail gibi irtibat bilgilerini doğru olarak girmekle ve güncel tutmakla yükümlüdür.

  2. Taraflar konusu sözleşmeden kaynaklanan her türlü tebligat için taraflar sipariş adresinde belirtilen posta adreslerini yasal ikametgah olarak kabul, beyan ve taahhüt etmişlerdir.

  3. Bu adreslere yapılan her türlü tebligat tarafların eline ulaşmasa bile tebliğ edilmiş kabul edilecektir. İş bu adreslere ait değişiklikler diğer tarafa yazılı olarak bildirilmedikçe eski adresler geçerli olacaktır.

  4. SUNUCU.COM.TR sözleşme süresi içinde müşteri’ye tahsis ettiği elektronik posta adresine mesaj, bilgi, yazı, ihtar, ödeme bildirimi, hesap hareket çizelgesi, hesap ekstresi gönderebilir. Müşteri söz konusu elektronik iletilerin alınmadığı yada kendisine ulaşmadığı iddiasında bulunamayacağı gibi, söz konusu iletilerin gönderildikleri tarihten 1 gün sonra yasal anlamda tebliğ etmiş sayılacağını beyan, kabul ve taahhüt eder.

 • 9. Ücret iade koşulları

  1. Kiralık sunucu ve paylaşımlı sunucu hizmetlerinde dönem ödemesi gelmiş/gecikmiş sunucular için ücret iadesi bulunmamaktadır. Sipariş eğer hazırlanmamışsa ücret iadesi yapılabilmektedir. Sunucu barındırma hizmeti için müşteri, aldığı hizmetlerle ilgili olarak SUNUCU.COM.TR ana sayfasında belirtilen geri ödeme süresi dolmadan önce hizmetleri kullanmaktan vazgeçip ücret iadesi isteyebilir.

  2. SUNUCU.COM.TR ücret iadesini, ücreti iade edilecek hizmetin durdurulmasından sonraki 7 iş günü içinde yapar. Müşterinin kredi kartı ile yaptığı ödeme banka sistemi üzerinden iade edilir. İade işlemi sırasında banka sisteminden kaynaklanan kesintilerden ve kur farklarından SUNUCU.COM.TR sorumlu tutulamaz.

  3. SUNUCU.COM.TR eğer müşteriye iadeye konu hizmet için fatura kesti ve ulaştırdıysa ücret iadesi esnasında bu fatura için aynı bedelle iade faturası kesilmesini isteyebilir. Müşteri iade faturası kesmezse veya SUNUCU.COM.TR’e ulaştırmazsa ödeme yapılmaz.

 • 10. Ücretin ödenmesinde temerrüde düşülmesi

  1. Müşteri, aldığı hizmetlere karşılık başvuru tarihini takip eden 7 gün içinde ödeme gerçekleştirmediği takdirde temerrüde düşmüş sayılır. Bu durumda SUNUCU.COM.TR kur farkı faturası kesebileceği gibi dilerse fatura tarihinden itibaren aylık %15 gecikme faizi talep edebilir. Müşteri bu gecikme faizi ve kur farkı faturasını ödemeyi beyan ve kabul eder.

  2. Müşteri, iş bu sözleşmeden doğan her tür alacak için SUNUCU.COM.TR’nin dava yada icra takibi açması halinde de aylık %15 gecikme faizi, bakiye borç miktarının %50’si kadar cezai şart, %10’u avukatlık ücreti ve diğer tüm yasal giderleri ödemeyi beyan, kabul ve taahhüt eder.

  3. Müşteri, iş bu sözleşmeden doğan alacaklarının tahsili için yasal mercilere İhtiyati Haciz ve İhtiyati tedbir için başvurması halinde SUNUCU.COM.TR’nin teminatsız İhtiyati Haciz ve İhtiyati Tedbir kararı almaya yetkili olduğunu ancak buna rağmen mahkemelerce teminat istendiğinde, bankalardan alınacak teminat mektuplarından doğacak komisyon ve her türlü ücretin kendileri tarafından ödeneceğini ve bu konulara hiçbir itirazda bulunmayacağını beyan, kabul ve taahhüt eder.

 • 11. Yetkili mahkeme ve icra daireleri

  1. İş bu sözleşme bununla birlikte 10 ana madde ve alt başlıklardan ibaret olup, taraflarca okunup anlaşılarak imza altına alınmıştır. ( İmza altına alınma. siparişin internet ortamında SUNUCU.COM.TR’ye gönderilmesi ile gerçekleşmiş kabul edilir). SUNUCU.COM.TR gerek gördüğü taktirde yeni maddeler ve/veya alt başlıklar ekleyebilir, çıkartabilir ya da maddeler üzerinde değişiklik yapabilir. Müşteri bu değişiklikleri önceden kabul ettiğini beyan ve taahhüt eder.

  2. İş bu sözleşmenin uygulanması sırasında doğacak her türlü uyuşmazlıkların çözümünde İstanbul Anadolu Adliyesi Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.

  3. Müşteri, iş bu sözleşmeden doğan alacaklarının tahsili için yasal mercilere İhtiyati Haciz ve İhtiyati tedbir için başvurması halinde SUNUCU.COM.TR’nin teminatsız İhtiyati Haciz ve İhtiyati Tedbir kararı almaya yetkili olduğunu ancak buna rağmen mahkemelerce teminat istendiğinde, bankalardan alınacak teminat mektuplarından doğacak komisyon ve her türlü ücretin kendileri tarafından ödeneceğini ve bu konulara hiçbir itirazda bulunmayacağını beyan, kabul ve taahhüt eder.