Bulut yapıya geçiş

Artık devir değişti diyebiliriz, eski tip sanal sunuculardan dili yanan kullanıcıları da ilgilendiriyor bu yazımız.

Yeni trend gerçek bulut teknolojisi. Eskisi gibi değil, blade sunucular üzerinde sonsuz genişletilebilir işlemci ve ram kaynakları, EMC storagelar üzerinde de SSD ve SAS disk alanları ile fiziksel sunucuların çoğundan kurtulduk. Hem çok büyük yer açıldı hem de yönetimi için fiziki müdahalelere gerek kalmadı. Yedeklemesi de çok basit, günlük, haftalık, aylık veya saatlik olarak dahi, sadece değişen dosyaları yedekleyecek şekilde bir yapı kurduk. Gerçek bulut sunucu hizmetlerinde, veri kaybı ihtimali, sistem çökmesi gibi durumlar neredeyse artık mümkün değil.

Son zamanlarda üretim yapan fabrikalar, gümrük firmaları, çok kullanıcılı muhasebe uygulaması olan orta ve büyük ölçekli bir çok müşterimizi ya kullandıkları fiziksel sunuculardan ya da kendi içlerinde tuttukları sistem odalarından kurtardık.

Şirketlerine özel internet bağlantısı çektirmelerine gerek kalmadı. Mevcut sistem odalarında fiziksel sunucu donanımı tedarik ve maliyetinden de kurtuldular buluta geçince. Sadece aldıkları donanım kaynakları ve yazılımlar için ücret ödeyerek maliyetlerini 10 kata kadar düşürdüler.

Sanallaştırma işlemini kendiniz yapmak istiyorsanız yedekleme servisi için de ayrı bir yapı düşünmeniz gerekecektir. Vmware esxi kurulu bir sistem teslim edebiliriz ve siz de üzerinde sanal sunucular açabilirsiniz ancak detaylı yönetim ve yedekleme için vmware vcenter yazılımını ve vmware için en çok tercih edilen veeam yedekleme servisini almanız, bununla birlikte yedekleme için ayrı bir yapı daha almanız gerekecektir. Bu modelde tüm yönetim ve yazılım maliyetlerini de sizin üstlenmeniz gerekiyor. Üstelik tek bir fiziksel sunucu üzerinde yaptığınız sanallaştırma bulut yapı olmuyor.

Çok sayıda müşterimizi buluta taşıdık. Bizim tarafta hali hazırda yapılmış bir bulut yatırım maliyeti var, ön kısımda hp blade sunuculardan işlemci ve ram kaynaklarını sağlıyoruz, arka planda ise ssd ve sas diskli storagelar ile disk kaynaklarını sağlıyoruz. Şimdilik 2 adet 128 TB disk kapasiteli bir sata storage üzerinde ise veeam backup sunucusu çalıştırıyor ve yedekleme isteyen müşterilerinizin yedek datalarını saklıyoruz. Yapı sürekli yeni donanımlar eklenerek büyüyor ve sıfır hata çalışıyor.

Bu modelde 2 tür servis sağlayabiliyoruz ,

1.si sizin için ihtiyacınıza göre bir kaynak oluşturuyoruz, örn(16 cpu, 64gb ram, 1tb ssd storage gibi) ve size bir kullanıcı tanımlıyoruz. Hem vsphere üzerinden kendi kullanıcınızla vcentera bağlanabiliyor ve kendi sunucularınızı yönetebiliyorsunuz, hem de ihtiyaç halinde anında kapasite artırımı yapabiliyorsunuz. Fiziksel yönetime karışmıyor ve tamamen bulutun içinde oluyorsunuz. Bu durum sistem yönetimi de gerektirmediği için sizin tarafta daha düşük maliyetli oluyor ve ödediğiniz tüm ücreti sadece aldığınız kaynağa ayırabiliyorsunuz.

2.si ise, size hp blade üzerinden bir veya daha fazla sunucu veriyoruz, disk olarak da yine buluta ait storage yapıdan bir alan tanımlıyoruz. Fizikselin yönetimi sizde oluyor, üzerine vmware, xen, proxmox gibi sanallaştırma yazılımları yükleyebiliyorsunuz. İhtiyaç halinde yeni bir fiziksel daha anında aktif edebiliyoruz ve mevcut kaynağınıza dahil oluyor.

Tüm modellerde yedekleme ayrı bir servis oluyor ve sunucu başına ücretlendiriliyor. Örneğin 250 gb diskli bir sunucunun günlük ve geriye dönük 3 günlük yedeklemesi için aylık 75 TL +KDV fatura ediyoruz.

Benzer Yazılar
Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.