Yedekleme nedir ve neden önemlidir?

Bugün sahip olduğumuz tüm dijital cihazlar ve platformlarda bizim için çok önemli olduğunu düşündüğümüz verilerimiz var. Telefonlarımızda fotoğraf ve videolar, bilgisayarlarımızda kişisel ve işle ilgili bilgiler, hatta televizyonumuzda bile veri tutuyoruz. Bu yazımızda kişisel yedekleme konusunun haricinde, işletmeler için bir yedekleme senaryosunun öneminden ve neler yapılması gerektiğinden bahsedeceğiz.

İşinizi devam ettirmek için bir bilgisayara ihtiyaç duyduğunuzu varsayıyoruz, bu şirkette kullandığınız bir bilgisayar olabilir ya da datalarınızı tuttuğunuz bir sunucu olabilir. İşler yolundayken, ne kadar mutlu olduğumuzu, hayatımıza sorunsuz devam edebildiğimiz günleri hatırlayın. Bir de bunun tam tersi, tüm verinize ulaşamadığınızı düşünün. Bunun aşağıda saydığımız gibi bir çok nedeni olabilir.

Örneğin mevcut veya eski çalışanlarınızdan biri, ya da hiç tanımadığınız ama sisteminizde açık arayan art niyetli kişiler yanlışlıkla ya da kasten;

  • Verilerinizi silerse,
  • Bir virüsü sisteminize yüklerse,
  • Fiziki olarak cihazınıza bir zarar verirse

Bu senaryolardan biri gerçekleşirse verilerinizi kurtarmanız ve işinizi tüm hızıyla geri getirmeniz ne kadar sürer ve size ne kadara mal olur, hiç düşündünüz mü? Eğer bir yedekleme senaryonuz yoksa, hiç bir maliyet karşılığında verilerinize tekrar ulaşamazsınız. Bu durumda önceden yapılması gereken tek şey, bir yedekleme hizmetini devreye almaktır. Birçok SaaS satıcısı, verileri geri yüklemek için yüksek ücretler ister veya böyle bir hizmet sağlamaz. Bu durum, işletmelerin verilerini temel güvenlik önlemlerinin ötesinde korumak için başka bir seçeneğe başvurmaları gerektiği anlamına gelir. Bu sorunu verimli bir şekilde çözmek için bulut yedekleme mevcuttur.

Biz bu durumda verilerinizin güvenliğini ve işinize en hızlı sürede devam etmenizi sağlamak amacıyla aşağıda belirttiğimiz bir dizi hizmetler sunuyoruz.

  • İster kendi bünyenizde, isterseniz farklı bir sağlayıcıda bulunan bilgisayar ya da sunucunuz için imaj olarak belirlediğiniz periyotlarda yedekleme yapabiliriz.
  • Önem derecesi yüksek dosya veya klasörleriniz için 30 dakikadan başlayarak, belirleyeceğiniz sürelerde yedekleme yaparak, veri kaybetme ihtimalinizi en aza indirebiliriz.

Yaklaşık 20 yıldır ülkemizde sunucu kiralama ve barındırma konularında servisler sunuyoruz. Veri kaybı konusunda en çok karşılaştığımız durum, bir yedekleme senaryosu belirlenmeden servis alınması ve olası kayıp durumlarında “dosyalarıma ulaşabilecek miyim?” sorusu oluyor. Özellikle kripto virüsü nedeniyle bir çok Windows işletim sistemi kullanan kullanıcılar, eğer önlem almadılarsa içinden çıkılamaz durumlar yaşayabiliyor.

Bu nedenle, bir sunucu hizmetiyle birlikte muhakkak bir yedekleme senaryosunun da belirlenmesini tavsiye ediyoruz. Yapacağınız kullanıma göre, sunucunuzun bir imajını günlük yedekleyebilir ve olası bir arıza durumunda bu yedeğe geri dönebiliriz ya da sadece bir veritabanı sizin için önemlidir ve çok kısa süreler içerisinde yedeklenmesi yeterli olacaktır, bu durumlar için Bulut Yedekleme sayfamızı inceleyebilir ve ihtiyaca uygun yedekleme ürünü seçebilirsiniz.

Benzer Yazılar
Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.