Seo açısından alan adının önemi

Seo açısından alan adının önemi

Yeni bir web sitesi oluştururken göz önünde bulundurulması gereken en önemli unsurlardan biri de seçeceğiniz alan adıdır. Web siteniz için Seo açısından alan adının önemi çok fazla bir etkendir ve bu alan adını bulmak zor olabilir; markanızı, iş tekliflerinizi ve arama alaka düzeyini düşünmeniz gerekir.

Bize sıklıkla sorulur; “Alan Adları SEO’ya Yardımcı Olur mu?” . Çevrimiçi bir iş kurma sürecindeyseniz, muhtemelen SEO’nun web sitenize trafik getirmeye yardımcı olacağı tüm yolları düşündünüz. Ancak sitenizi kurma şeklinizin SEO çalışmalarınızı gerçekten etkileyebileceğini biliyor muydunuz?

Anahtar, hem marka merkezli hem de SEO dostu olan doğru alan adını bulmaktır. Bu makale, alan adlarının SEO üzerindeki etkilerini ve web siteniz için SEO dostu bir alan adını nasıl seçtiğinizi ele alacaktır. Ama önce, temel bilgilerle başlayalım.

Seo açısından alan adının önemi nedir?

Alan Adı Nedir?

Alan adınız, web sitenizin adıdır. Alan adı, kullanıcıların web sitenize erişebilecekleri adrestir. Alan adları genellikle bir veya daha fazla IP adresini tanımlamak için kullanılır. Web sitemizi örnek olarak kullanmak gerekirse, alan adımız sunucu.com.tr’dir.

www.sunucu.com.tr adresine atıfta bulunduğumuzda (ki bu çok sık değildir):
Alan adı sunucu.com.tr’dir . Alt alan adı www’dir . Üst düzey alan adı (TLD) .com.tr’dir ve ülke kodu .tr’dir

Seo açısından Alan Adı Seçerken SEO’yu Düşünmeli miyim?

Evet, ancak anahtar kelimeler, alan adları için SEO’nun en önemli kısmı değildir. Alan adlarına bakarken, insanların markanızı, işletmenizi ve sunduklarınızı tanımasını istiyorsunuz. SEO için optimize edilmiş bir alan adı, alakalı, markalı web sitesinin amacını, içeriğini ileten bir alan adıdır.

Her şeyden önce, sitenizin iyi sıralanması için alan adınızda anahtar kelimelere sahip olmanıza gerek yoktur. Arama motorları, alan adlarındaki anahtar kelime doldurmalarının çok iyi farkındadır ve site sahiplerinin tam eşlemeli alan adları (EDM’ler) olan alan adları oluşturmasını aktif olarak engellemektedir.

Bunun yerine, iyi markalı ve iş teklifleriniz için en iyi olan bir alan adı oluşturmaya odaklanmalısınız. Seo açısından alan adının önemi çok fazladır, tutarlı ve iyi markalı bir çevrimiçi alan adı oluşturmak, SEO çalışmalarınızla iç içe geçecektir. Alan adınız web sitenizin önemli bir parçası olsa da, Google’ın sitenizin arama sonuçlarında nerede görüneceğini belirlemek için kullandığı 200 sıralama faktörü arasında adının kendisi çok az ağırlık taşır.

Seo açısından Alan Adı SEO’yu Nasıl Etkiler?

Önemli bir sıralama faktörü olmasalar da alan adlarının SEO üzerinde önemli etkileri olabilir. Kısa, özlü ve tıklamaya değer bir alan adı oluşturmak için alakalı ve markalı kelimelerin bir karışımını kullanmak, arama motorlarında iyi sıralama şansınızı önemli ölçüde artıracaktır. Ancak, tam eşlemeli anahtar kelimeler kullanmak ve alan adınızı aşırı optimize etmek, web sitenizin spam gibi görünmesine neden olabilir ve iyi sıralama şansınızı düşürür. Her şey doğru dengeyi sağlamakla ilgili. Bulut Sunucu sayfamızdan size uygun bir sunucu seçebilirsiniz.

Bir web sitesinin sadece alan adına bakacak olursak, bir alan adında doğru anahtar kelimelerin kullanılmasının arama motorlarında iyi bir sıralama elde etme şansınızı önemli ölçüde artırabileceği yadsınamaz. Seo açısından alan adının önemi var ancak bu, tam eşleşme alan adlarının her zaman ilk sırada yer alacağı anlamına gelmez. 2012’de Google, spam içerikli ve anahtar kelimeyle doldurulmuş web sitelerinin arama sonuçlarından kurtulmak için iyi sıralanan tam eşlemeli alan adlarının sayısını azalttı.

Örneğin, “kiralık sunucu” terimiyle hizmet tabanlı işletmeleri ararsak, ilk sırada yer alan web sitelerinin birçoğunda “sunucu” ve alan adında hizmet anahtar kelimesi bulunur. Alan adının önemi buradaki hile, hepsinin alakalı, optimize edilmiş, marka merkezli alan adlarını bulmayı başarmış olması ve iyi sıralama için diğer arama sıralama faktörleriyle birlikte çalışmasıdır.

Alan adlarının SEO üzerinde büyük bir etkisi olabilir. En alakalı ve uygun alan adına sahip olmak, ilgili kitlenizi hedeflemenize ve arama sıralaması yerleşiminizi hızlandırmanıza yardımcı olabilir. Ancak, anahtar kelimelerden daha fazla öğeye iner. Öncelikle alan adınızın size herhangi bir iyilik yapması için iyi optimize edilmiş bir web sitesine sahip olmanız gerekir.

Alan Adları SEO’ya Yardımcı Olur mu?

Bir işletme sahibi olarak, bir alan adı seçmek, işletmenin marka kimliği olacağı için oldukça önemli bir iştir.

Bu nedenle Google, alan adlarının daha önce olduğu gibi arama motoru sıralamalarına katkıda bulunmadığını onaylamış olsa da, Seo açısından alan adının doğru olması şunları sağlayabilir:

• Yüksek Tıklama Oranları
• Güven ve Otorite Algısı
• Rakiplere Karşı Rekabet Gücü
• Daha Fazla Marka Potansiyeli
• Arama Motoru Sıralamalarını Etkileyebilecek Olumlu Kullanıcı Davranışı

Alan adınızdan en fazla SEO değerini elde etmek istiyorsanız, aşırı doldurulmuş bir alan ile iyi markalanmış bir alan arasında bir denge kurmayı düşünmeniz gerekir; her şey doğru sinyalleri göndermekle ilgili.

Sahibi web sitesinin içeriğini nasıl yönettikleri konusunda dikkatli olmazsa, Google’ın tam eşleşme alan adlarını cezalandırabileceği SEO topluluğu içinde iyi bilinmektedir. Seo açısından alan adının önemi bu nedenle, alan adlarının markayı yansıtmaya odaklanması gerekirken, SEO dostu bir alan adına sahip olmak kesinlikle çabalarınıza yardımcı olabilir.

Üst Düzey Etki Alanları (Seo açısından alan adının önemi)

Üst düzey alan adları (TLD’ler) en yaygın alan adlarıdır ve küresel bir erişime sahiptir. Küresel erişim, sektöre veya konuma göre herhangi bir sınırın olmadığı ve herkesin bir TLD oluşturabileceği anlamına gelir. Başlangıçta ABD’deki siteler için tasarlanan “.com” alan adları, açık ara en popüler TLD’lerdir.

Seo açısından alan adının önemi için alan adınızı daha SEO dostu hale getirmenin bir yolu, ülke kodu üst düzey alan adlarını (ccTLD’ler) kullanmaktır. ccTLD’ler, arama motoruna, ilgili sonuçların kullanıcı aramasıyla daraltılmasına yardımcı olan ekstra bir bilgi katmanı sağlar. Bir ccTLD, arama motorlarının coğrafi konum aracılığıyla sitenizi ve hedef kitlenizi anlamasına yardımcı olur. Örneğin, “.com.tr”nin kullanılması, Google’ın işletmenizin Türkiye’de olduğunu bilmesini sağlar. ccTLD’lerin kullanılması, web sitenizin arama motoru sonuç sayfalarında nerede ve ne zaman sunulacağını önemli ölçüde etkileyebilir. Sitenizin bir “.co.uk” alan adı varsa, arama terimlerinin çoğu için Türkiye’deki kullanıcılara ulaşmama olasılığı yüksektir.

Alan Adındaki Kısa Çizgi SEO’yu Etkiler mi?

Kısacası, evet. Alan adlarında kısa çizgi kullanılmasını önermiyoruz.

Etki alanınızı “www.safariexample.com” gibi iki kelime oluşturuyorsa, okunabilirlik amacıyla kelimeleri bir tire ile ayırıp “www.safari-example.com” yapmak isteyebilirsiniz.

Tire kullanımı spam içerikli davranışlarla güçlü bir şekilde ilişkilidir ve alan adının okunabilirliğini ve akıcılığını azaltacaktır. Bu nedenle alan adlarında tire kullanılması önerilmez. Gerekirse, birden fazla kullanmadığınızdan emin olun.

Tirelenmiş alan adlarının bu kadar spam gibi görünmesinin ana nedenlerinden biri, bunun, tanınmış otorite web sitelerinin “boş” sürümlerini oluşturmaya çalışan spam gönderenler için yaygın bir uygulama olmasıdır. Seo açısından alan adının önemi, orijinal alan adı zaten alınmış olduğundan, web sitesini ve markayı kopyalamaya çalışmak için tireli bir sürüm kaydederler.

SEO için Alan Adı Nasıl Seçilir

Alan adınızı seçmek yalnızca SEO’ya odaklanmamalıdır; bunun yerine, alan adı seçiminiz web sitenizin sunduklarına odaklanmalıdır. Alan adınız web sitenizi ve markanızı doğru bir şekilde yansıtıyorsa, bu başlı başına iyi bir SEO’dur. Seo açısından alan adının önemi sizi bir adım ileri götürür. Bir alan adı seçmek için en iyi ipuçlarımızdan bazıları şunlardır:

 • Marka adınızı kullanın
 • Hem alakalı hem de markaya uygun anahtar kelimeleri düşünün
 • Konumunuzu düşünün
 • Tam eşleşen alan adlarından kaçının
 • Orijinal TLD’lere bağlı kalın
 • Belirsizlikten kaçının
 • Hatırlanması kolay bir alan adı seçin
 • Alan adınızı kısa ve öz tutun
 • Tire (-) kullanmaktan uzak durun

SEO için bir alan adı, işletmenize ve markanıza mükemmel şekilde uyan bir ad oluşturmayı içerir. Eskiden, hedef anahtar kelimeleriniz için tam eşlemeli bir alan adı oluşturursanız, otomatik olarak iyi sıralanırdınız. Ancak, Google’ın algoritması daha karmaşık hale geldiğinden, bugün tam eşleşen bir alan adına sahip olmak, sitenizin otomatik olarak bir numara olacağı anlamına gelmez.

2012’de Google, arama sonuçlarında düşük kaliteli tam eşleme alanlarını azaltmak için bazı önemli değişiklikler geçirdi. Hala tam eşleşen alan adlarıyla sıralanacak çok sayıda web sitesi olsa da, alan adınızı hedef anahtar kelimelerinizle aşırı doldurmaktan kaçınmak en iyi uygulamadır.

Alan adınızdan en yüksek değeri elde etmek istiyorsanız doğru sinyalleri göndermeniz gerekir. Spam algısı oluşturmadan SEO dostu bir alan adı oluşturmanız gerekir. Markanıza, iş tekliflerinize, web siteniz hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen kullanıcıların sahip olacağı bir alan adı kullanmaya odaklanın.

Daha önce de belirtildiği gibi Google, kullanıcıların taleplerini karşılamaya çalışmaktadır. Bu nedenle alan adına karar verirken öncelikle müşterilerinizi göz önünde bulundurmalısınız. 

Seo açısından alan adınız;

 • Spam web sitesi algısı vermeyin
 • Tanınır, akılda kalıcı, okunabilir olun
 • İlgili ve doğru ve yasal olun
 • İşletmenizi markalaştırın
 • Kim olduğunuz ve ne Yaptığınız ile güçlü bir ilişkiye sahip olun

Son olarak;

SEO dostu bir alan adı oluşturmak, alakalı anahtar kelimeler kullanmaktan çok daha fazlasını ifade eder. SEO çabalarını olumlu yönde etkileyecek bir alan adı oluşturmak, kullanıcıların seveceği markalaşmaya odaklanmayı içerir. Alan adınızı oluştururken, “Bu benim tıklayacağım bir şey mi?” diye kendi kendinize düşünün, çünkü kullanıcıların alan adınızla etkileşime girip girmemesi birincil endişeniz olmalıdır.

Arama motorlarında iyi bir sıralama elde etmek için tam eşleşme alan adına güvenebileceğiniz günler geride kaldı. Alakalı arama terimlerinde iyi sıralama, doğru alan adından çok daha fazlasına bağlıdır – iyi düşünülmüş bir alan adı, yüksek kaliteli bir web sitesi için yalnızca küçük bir yapı taşıdır.

Benzer Yazılar
Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.