Hangisi daha iyi: Cloud Server v.s. Dedicated Server ?

Hem Cloud hem de Dedicated sunucular, birçok profesyonel web barındırma şirketinde bulabileceğiniz iki tür barındırma çözümüdür. Küçük bir işletme veya gelişen bir işletme olsanız da, sormanız gereken soru şu: Cloud Server ve Dedicated Server barındırma hizmetlerinin hangisinin sizin için en iyi çözüm olduğu ve arasındaki farkların neler olduğudur.

 

Bu alandaki bilgi birikimimiz ve deneyimimiz sayesinde, “Bulut Sunucu ve Dedicated Server” barındırma ortamlarının kapsamlı bir şekilde ayrılmasını sağlıyoruz. Bu ayrıştırma, performans, çalışma süresi ve daha da önemlisi maliyet gibi diğer etkileyici unsurları içerir.

Basitçe söylemek gerekirse, bulut kaynakları ve birleştirilmiş sanal alanı paylaşan geniş bir sunucu grubudur. Bir bulut ortamının tipik varlıklarından biri de Cloud VPS’tir. Bir Cloud VPS sunucusu, bu paylaşılan alanın içinde yer alan bir işletim sistemi içerir.

cloud vps

Bulut barındırma büyük bir restorana benzetilebilir. Restoran, sunucu grubu içindeki paylaşılan fiziksel alanı temsil eder. Bu restoranın ortak alanı içerisinde Cloud Sunucular bulunur.  Cloud Sunucuları restorandaki masalar gibi düşünebilirsiniz. Her masaya atanan bir garson düşünün, bu garson bulut sunucunuzun sahip olduğu kaynaklardır.

Tıpkı bir restoranda olduğu gibi, misafir sayınız arttıkça mevcut masanıza her zaman başka bir masa (Cloud VPS veya Bulut Sunucu hangisini söylemek isterseniz) ekleyebilir ve daha sonra size sunulan garson (veya kaynak) sayısını artırabilirsiniz. Misafirleriniz restorandan ayrılırken, ekstra masalar kaldırılabilir ve ihtiyaç duyulan garson sayısı azalan taleplerinizi karşılamak için azalır.

Dedicated server’ın ise tüm restoran olduğunu düşünün. Büyük bir masaya sahipsiniz ve sahip olduğunuz garsonlar sizin için çalışıyor.

Not
Hem Dedicated hem de Bulut barındırma, hem tamamen servisi aldığınız yer tarafından yönetilen hem de sizin yönettiğiniz seçeneklere sahip olabilir. Unmanaged, yönetilmeyen anlamına gelir. Sizin yönettiğiniz bir sunucu hizmeti için, rutin yazılım güncellemelerini ve nominal çalışması için gerekli olan diğer yönetim görevlerini yürütmekten sorumlu olacaksınız demektir. Yönetilen veya yönetilmeyen servis seçimi uzun uzun tartışılabilir bir konudur, ancak tahmin edebileceğiniz gibi yönetilmeyen seçenek genellikle daha ucuz seçenektir.

Bulut sunucu barındırma hizmetinde, genellikle satın almak için hiçbir donanım ihtiyacı bulunmadığından ve genellikle kullandığınız veya ihtiyaç duyduğunuz kaynaklar için ödeme yaptığınızdan fiyat olarak daha ekonomik olabilir. İşiniz büyüdükçe, daha fazla veya daha büyük web siteleri için daha fazla alan ekleyerek veya yalnızca ihtiyaç duyulan şeyleri kullanmak için küçültebilirsiniz. Dedicated Serverlar, sahip olduğunuz gerçek fiziksel donanım parçaları olduğundan, fiziki olarak iş gücü ve ek maliyetler getirebilir.

Kendi Dedicated Sunucunuza sahip olmak, sunucu tüm kaynaklarını kullanmıyor olsa da, sahip olduğunuz donanım, elektrik ve internet hizmetini ödeyeceğiniz anlamına gelir. Barındırma sağlayıcınız hem Bulut Sunucu hem de Dedicated Sunucuları fiziki olarak ve network üzerinde koruyabilir, ancak fiziksel sunucular genellikle kaynak izleme ve sorun giderme konusunda daha fiziksel işlem gücüne sahip ek bir ekibe ihtiyaç duyacaktır. Son olarak, Bulut hizmeti için ortalama giriş seviyesi sunucular ayda yaklaşık 50 TL ‘den başlarken, bir giriş seviyesi fiziksel sunucu ayda yaklaşık 250 TL’ den başlar.

Bulut maliyetleri

  • Ortalama bir giriş seviyesi sunucusu ayda yaklaşık 50 TL
  • Satın almak için donanıma ihtiyaç yok
  • Sınırsız kaynak ölçeklendirme
  • Sadece kullandığınız kadarını ödersiniz

Fiziksel sunucu maliyetleri

  • Ortalama giriş seviyesi ayda 250 TL
  • Eskime payı ve zamanla yaşanan donanım yetersizliği
  • Donanım arıza durumları
  • Fiziki işlem gücü gerektirmesi ve ek maliyetler
Check Mark Tüm bulut hizmetlerimizde sunduğumuz High Availability (HA) altyapısının işinize nasıl yardımcı olabileceğini öğrenin. Bizimle iletişime geçin.
Uptime
Çalışma süresi(uptime), sunucunuzun çevrimiçi olduğu ve kullanıcılarınız için girişlerin uygun olduğu süre olarak tanımlanır. Uptime en büyük öneme sahiptir, çünkü işletmeler sitelerinin sağladığı gelir veya bilgilere ihtiyaç duyar. Bu nedenle bulut hizmetlerinde olası donanım arızalarından etkilenmez ve uptime oranınızın bu sebeple düşmesine engel olursunuz. Tek dezavantajının aynı sunucuda bulunan diğer müşterilerden gelen kaynak kötüye kullanımı nedeni olabileceğini unutmayın.

Dedicated Sunucular da benzer sorunlarla karşı karşıya kalır, ancak bu sorunlar donanım hataları gibi farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Ayrıca bulut ortamlarının çok esnek olduğunu ve fiziksel kurulumlara gerek duymadığını ve bu durumun genellikle minimum aksama süresi içerdiğinden ölçeklendirme gerektiğinde ideal olduğunu göreceksiniz. Özel bir ortamda ölçeklendirme yapılırken, kesinti süresi, genel çalışma süreniz üzerinde bir başlangıç ​​etkisi yaratabilir, ancak bu genellikle donanım değişimini tamamlamak için gereken gerçek zamanla sınırlıdır. Ölçeklendirmeyle ilgili asgari duruş süresine bakılmaksızın, dedicated sunucular üstün çalışma süresi ve kararlılıklarıyla iyi bilinmektedir. Dedicated sunucular aynı zamanda sağlam performansa ihtiyaç duyan ve daha büyük kritik görevli web sitelerinin ihtiyacını hızlandıran daha büyük e-ticaret işletmelerinin de favorisidir.

Bu yazımızla, işletmenizin mevcut ihtiyacını belirlerken, barındırma ortamlarının seçimini kolaylaştırmaya yardımcı olacağını göreceksiniz. Dedicated sunucular, ücreti önemsemiyorsanız ve performansın kritik olduğu yerlerde en iyi seçenek olmaya devam eder, ancak kaynak artırımı ya da donanım değişimi oldukça zordur. Küçük ve orta büyüklükteki sitelerin çoğu bulutta çalıştırmak için uygundur ve büyüyen işletmeler için en iyisidir. Karşılaştırma yapmak için Kiralık Sunucu ve Bulut Sunucu sayfalarımızı ziyaret ederek, hangi hizmetin size daha uygun olduğunu seçebilirsiniz.

Benzer Yazılar
Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.