SHOUTcast radyo kurulumu

SHOUTcast server kurulumu için yapılması gerekenler.

Dosyayı sunucuya çekiyoruz.
wget http://www.shoutcast.com/downloads/shoutcast-1-9-5-linux-glibc6.tar.gz

Dosya indikten sonra aşağıdaki komutla shoutcast ı dizine çıkartıyoruz.
tar zxvf shoutcast-1-9-5-linux-glibc6.tar.gz

Dosyanın içerisine giriyoruz.
cd shoutcast-1-9-5-linux-glibc6

Konfigurasyon dosyasını düzenlemek için sunucunuzda mevcut olan editörlerden birini kullanabilirsiniz, örnek;
pico sc_serv.conf
nano sc_serv.conf
vi sc_serv.conf

Dosyada düzenlenecek 3 adet satır bulunuyor. Bunlar dinleyici sayısı, radyo bağlantı şifresi ve radyonun çalıştırılacağı port şeklinde.

32 kişilik bir radyo sunucusu kurmak için MaxUser=32 şeklinde ayarlayabiliriz. Burayı dilediğiniz gibi artırıp azaltabilirsiniz.

Password=şifreniz şeklinde radyonuza bağlanacağınız şifreyi belirleyebilirsiniz.

PortBase=8000 kısmını ise sunucunuzda çalışmayan bir port belirleyerek değiştirebilirsiniz. 8000 portu standart olarak gelmektedir ve bu porta bağlı herhangi bir program bulunmuyorsa değiştirmeden bırakabilirsiniz. Dosyayı düzenlemeden önce fuser -n tcp PORT şeklinde herhangi bir portun çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer sadece here: PORT şeklinde bir çıktı alırsanız bu portun sunucu üzerinde herhangi bir yerde kullanılmadığını gösterir.

Daha sonra dosyayı ctrl+x, y, enter tuş kombinasyonlarını kullanarak kaydedip kapatıyoruz. Eğer vi editör kullanıyorsanız sırasıyla, ESC, :, qw, enter tuşlarına basarak yaptığınız değişiklikleri kaydedebilirsiniz. (Not: vi editörde açtığınız dosyaya yazı yazabilmeniz için önce klavyeden INSERT tuşuna basınız)

Kurulum bitti, şimdi sıra programı çalıştırmaya geldi. Dilerseniz 1 radyo klasörü içine birden fazla konfigurasyon(.conf) dosyası ekleyebilirsiniz. Değişikliği yaptığınız dosyayı kaydederken farklı bir isimle kaydederek bu dosyayı aşağıdaki Farklı konfigurasyon dosyası çalıştırma bölümündeki gibi çalıştırabilirsiniz.

1 SHOUTcast source altında birden fazla radyo açmanız için en sağlıklı izlenmesi gereken yok, sc_serv.conf dosyasını bilgisayarınıza indirin, gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra ismini farklı kaydederek ftp yolu ile hesabınıza yükleyin. Daha sonra ssh ile bağlanarak dosyayı aşağıdaki şekilde çalıştırın.

Standart
./sc_serv

Farklı konfigurasyon dosyasını çalıştırma

./sc_serv dosya.conf

Hepsi bu, kolay gelsin

Benzer Yazılar
Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.